In English По-русски
Konferencijų salė Įvykusios konferencijos TOP Apie KontaktaiDĖMESIO! BENDROVĖS ATSKYRIMO SĄLYGOS
Elta
2019 03 20, trečiadienis
Registracija
Greita paieška       
Eltos gidas
TV programos
Mano ELTA:        Prisijungti Naujienos:
PRANEŠIMAI SPAUDAI
Grįžti į titulinį puslapį Išsaugoti Atspausdinti
Grįžti į pranešimų sąrąšą POLITIKA ŪKIS TEISĖTVARKA KULTŪRA SPORTAS VISKAS
ELTA už šio pranešimo turinį ir kalbą neatsako.
2008-01-09 07:42
DAILĖS GALERIJA "DALIA"
Maloniai kviečia į
Aldonos Jonuškaitės-Šaltenienės
parodos "Keraminės istorijos II" atidarymą,
kuris įvyks
2008 m. sausio 11 d. 19 val.
Žirmūnų g. 70, Vilniuje

Spaudos konferencija 18:30 val.

Aldona Jonuškaitė-Šaltenienė
"Keraminės istorijos II"

APIE AUTORĘ IR PARODĄ
Aldona Jonuškaitė-Šaltenienė aktyvią kūrybinę veiklą pradėjo 8-ame dešimtmetyje, kaip drąsi ir novatoriška asmenybė. Štai jau pirmoje grupinėje parodoje, dar 1973 metais ji pelnė Lietuvos kultūros ministerijos diplomą. Aldona Jonuškaitė-Šaltenienė laikoma viena iš konceptualiosios keramikos Lietuvoje pradininkių ir lyderių. Taigi nuo pat kūrybinio kelio pradžios ji - matoma menininkė. Tą liudija ir apdovanojimai, stipendijos, rezidencijos užsienyje. Keramikė dalyvauja tarptautiniuose simpoziumuose, jos kūriniai buvo eksponuojami svarbiose grupinėse parodose tiek Lietuvoje, tiek užsienyje (Estijoje, Latvijoje, Vokietijoje, Italijoje, Suomijoje, Švedijoje, Vengrijoje, Airijoje, Turkijoje, JAV, Lenkijoje) lietuvių meną reprezentuojančiose parodose.
"Dalios" galerijoje keramikė Aldona Jonuškaitė-Šaltenienė savo personalinę parodą rengia jau antrą kartą. 2005 metais menininkės retrospektyvinėje parodoje "Keraminės istorijos I" buvo eksponuojami nuo 1983 metų sukurti darbai bei rodoma 2005 metais sukurta instaliacija "Šulinys". Šiuokart parodoje "Keraminės istorijos II" autorė rodo naujausius savo kūrinius: "Paukščių gripas" (2006 m.) ir 2007-2008 metais sukurtą instaliaciją "Sugrįžimai".
Aldonos Jonuškaitės-Šaltenienės kūryba išsiskiria menine įtaiga ir savitu, be galo individualizuotu braižu, kuris visada įsimenantis ir atpažįstamas. Menininkės darbai - tai pirmiausia, skulptūros ir jokios utilitarios paskirties čia nerasime. Stipri, monumentali forma, išraiškingas siluetas valdo erdvę. Kiekvienos skulptūros paveikumas žiūrovui neabejotinas, daugiakalbis. Jis stebina destruktyvia išraiška: agresyvus figūrų stotas, išryškintos, smeigiančio žvilgsnio akys, kandžiai išsišiepusios burnos, raupsuoti kūnai. Tačiau visuomet menininkė eksponuoja ne pavienes skulptūras, o jų grupes. Tai instaliavimo dėsniais komponuojami objektai. Vis dėlto mąstydama kaip skulptorė, menininkė lieka ištikima keramikai, jos specifikai. Didelis estetinio poveikio krūvis autorės kūryboje tenka pagrindinei keramikos medžiagai - moliui, glazūrų žaismui, faktūroms. Pastarųjų metų darbuose (maždaug nuo 2003-ųjų) dar atsirado ir spalva, ir ne bet kokia, o intensyvi - oranžinė, mėlyna, žalia, geltona, pagilinanti senuosius ir žadinanti naujus konceptus. Ekspresyvios menininkės rankų prisilietimo žymės, tapybiški spalvų deriniai, blizgumo ir matiškumo priešprieša, glotnių ir rupių plotų kontrastai, reljefiški paviršiai jau patys savaime sukelia jutiminius - taktilinius pojūčius ir gali būti traktuojami kaip estetinė vertybė. Taigi menininkės sukurtos keraminės skulptūros, instaliacijos patrauklios tiek plastine, tiek emocine, tiek idėjine prasmėmis.
Aldonos Jonuškaitės-Šaltenienės keraminės skulptūros visuomet - figūratyvinės; ji kuria originalius savo instaliacijų veikėjus su ryškiu antropomorfizmo ženklu. Menininkės instaliacijose metaforiškos figūros tarpusavyje sąveikaudamos kuria savitas situacijas, pasakojimus, tad ir istorijos, žinoma, apie žmogų, jo silpnybes, nuolatines grumtynes su savimi ir aplinka, prietarus.

Menotyrininkė Vaida Ščiglienė

Paroda veiks iki 2008 m. kovo 4 d.

Dailės galerija "Dalia"
Žirmūnų g. 70, LT-09124 Vilnius
galerijadalia@gmail.com
Tel.: 86 208 71 83

© 2018, Lietuvos naujienų agentūra ELTA. Visos teisės saugomos. Platinti, kopijuoti be Eltos sutikimo draudžiama. El. paštas: zinios@elta.lt.